sülüklü göl trekking

Sülüklü göl yürüyüş ve trekking için çok ideal bir ortama sahiptir. Sülüklü göl yolundan yürüyerek gölün bulunduğu 1300 rakımına ardından da 1600 rakımlı Göynük-Arıkçayırı Dokurcun-Davlumbaz yaylalarına çıkmak için aracınızla Tavşansuyu köyü’ne kadar gelin. Asfalt yolun sağ tarafında Sülüklü göl yolunu gösteren milli parklar tabelasını gördüğünüzde araçlarınızı burada bırakın. Bundan sonra Sülüklü göle kadar olan kısım için 9 kilometrelik parkur üzerinde yürüyüşünüz başlayacak. Sülüklü göl yolu stabilize yani toprak ve çakıl karışımından oluşuyor. Bu yol durumuna göre bir ayakkabı seçmenizde fayda var. Yürüyüş yolu için ikinci alternatif ise Karamat gölünün başlangıç olarak alınacağı parkurdur. karamat gölüne varmak için Tavşansuyu küyünde durmadan Taşkesti beldesi yönünde araçla asfalt yolu takip edin. Yol sizi Karamatgölü'ne ulaştıracaktır. Gölün kıyısndan geçen asfalt yoldan sağa ayrılan yol siiz Akyokuş ve Köseler köyü üzerinden Sülüklü göl yoluna çıkartır. Yalnız bu güzergah köy içinden geçtiği için köpeklerden korkanlar için pek uygun olmayabilir. Diğer güzergaha göre daha düz ve yüksek rakımlı olan bu parkur düz yolda yürümek isteyenler tarafından tercih edilebilir. Bizim önerimiz ilk tarif ettiğimiz parkur olan Tavşansuyu parkurudur.

 

Sülüklü göl yolu ve içme suyu kaynakları


Yol güzergahı boyunca belli periyotlarla hafif düzlükler olsa da sülüklü göl yolu genel olarak yokuş yukarıya doğru bir yapıya sahip. Sülüklü göl yolu sülüklü gölden itibaren akan ve Tavşansuyu köyünden sonra Mudurnu çayına birleşen Tavşansuyu deresi boyunca devam ediyor. Yaz ve kış aylarında yürüyüş parkurunun başlangıcından 3- 4 kilometre sonra dereden su içebilirsiniz. Bundan öncesinde tavuk çiftlikleri ve alabalık çiftliği nedeniyle Tavşansuyu deresinin suyunu içmenizi önermiyoruz. Yol boyunca size önce meşe ve kayın ile çınar ağaçları ardından köknar ve çam ağaçları eşlik edecek.

 

Yol üstünde parkurun başlangıcından itibaren 2 adet içme suyu da bulunuyor. İçme sularının ilki sülüklügöl başlangıç parkurundan  yaklaşık 1,5 km sonra yöre halkının Küfünlük adı verdiği yolun sol tarafındaki kireç kalkerinden çıkan su içilebilir durumda. Bu su ormadan gelir ve biraz kireçlidir.

 

Diğer su kaynağı ise Tömbe pınarıdır. Suyu ve içimi gayet güzeldir. Tömbe pınarı mevkii sülüklü göl yolunun yağışlı havalardaki en zor güzergahlarındandır. Yol bu bölümde çamurlaşır ve gerek araçlarla gidişi gerekse yaya yürüyüşünü zorlaştırır. Tömbe pınarını geçtikten sonra yolunuz epey azalmış demektir. Burada ve buradan sonra Tavşansuyu deresiyle yol arasındaki mesafe biraz daha uzaklaşıyor, sağ tarafınızda kalan dereye artık daha tepeden bakıyorsunuz. Yine Tavşansuyu deresindeki su miktarı azalıyor. Bunun nedeni Tavşansuyu deresinin farklı kaynaklardan, belki  sayıları 10 civarı olan kaynaklardan beslenmesidir. Aşağı doğru inildikçe tüm kaynaklar toplanıp su miktarını artırıyor. 

 

 

Göl yolu dar olduğu için özellikle virajlarda karşıdan ve arkadan gelen araçlara dikkat etmek önemlidir. Sülüklü göle vardığınızda gölü yarım daire şeklinde dolaşmanız mümkün. Gölün güney kıyısı Göynüğün Arıkçayırı yaylasının eteklerindeki ormanlık araziden oluşuyor ve 70-80 derecelik eğime sahip bu nedenle etrafında  yürümek mümkün değil. Gölün sol tarafından  Sarıyar adındaki büyük göçük yönünde Kavaklıgöl adındaki diğer küçük göle yaklaşık 1,5 km uzunluğunda orman içinden yürüyüş yolu var. Bu yol toprak ve düz bir yol. Yolun kenarlarında boyları 40-50metreyi  bulan sık köknar ve çam ağaçları var. Burada manzara gayet güzel. Kavaklı gölüde tıpkı sülüklü göl gibi yarım daire şeklinde dolaşmanız mümkün. 
Kavaklı göle yakın yine Pis göl adında küçük bir gölet daha var; ancak bu gölün etrafı çok çalılık ve gizli bir göl. Pisgöl’e Kavaklı göle varmadan sol tarafa ayrılan yola saparak ulaşabilirsiniz. Bu göletin istikametinden sapan bir patika yol ile Tavşansuyu köyüne geri dönüş için geldiğiniz yoldan biraz daha kestirme bir yol var, burdaki patika yol geldiğiniz ana yola iniyor.Bilmeyen biri yolu karıştırıp kaybolabilir.

Kavaklı göl istikametinden Göynük yaylalarına ve batı yönünde ilerleyerek Davlumbaz yaylasına geçerek yürüyüş parkurunuzu biraz daha zorlaştırmanız ve uzatmanız mümkündür. Davlumbaz yaylasından da Dokurcun’a inerek Yürüyüşünüzü tamalayabilirsiniz. Bu durumda araçlarınızı almak için Dokurcun’dan 3 km daha Tavşansuyu köyüne svalt yolan yürümeniz gerekir. Davlumbaz yayalasına Sülüklü göle vardığınızda hemen sağ taraftan da yürüyerek çıkabilirsiniz ancak yürüyüş yolu ormanlık ve dik, bu nedenle parkur epey zor.

Eğer yürüyüş parkurunuza yaylaları eklemeyi düşünürseniz bu durumda araçlarınızı Dokurcun’da bırakıp önce Davlumbaz yaylasına çıkmayı, Davlumbaz yaylasından görünür durumda olan Sülüklü göle inmeyi de düşünebilirsiniz. Böylece göle tırmanarak değil inerek ulaşmış olursunuz.

 

Sülüklü göl trekking bilgileri hakkında daha fazla bilgi için sülüklü göl turu yazımızı da okuyabilirsiniz

 

İlk yayın tarihi: 30/11/2012