sülüklü göl nerede nasıl gidilir yol tarifi

Sülüklü göle nasıl gidilir: Öncelikle söylemeliyizki Sülüklü göl ulaşım için kolay bir noktadadır. Aşağıdaki sülüklü göl yol haritasında da gördüğünüz gibi istanbul-Sakarya(Adapazarı) yönünden gelenler için Sülüklü göl İstanbul'dan kaç km derseniz yaklaşık 200km ve ortalama varış süreniz ise 3 saat.

 

 

İstanbul'dan Sakarya'nın Akyazı ilçesine ulaştıktan sonra Dokurcun beldesi'nin içine girin ve Dokurcun beldesi'nin içinden geçen yoldan hiçbir yöne sapmadan 3 km asfalt yolu takip ederek Tavşansuyu köy merkezindeki oluklu çeşme ve sülüklü göl tabelasını göreceksiniz.

 

Buradan sülüklü göl kaç km derseniz çeşmenin önünden tam 9 kilometre. Tabeladan yani çeşmeden sağa saparak 9 kilometrelik toprak yoldan hiç bir yöne sapmadan Sülüklügöl'e 30 dakikada ulaşabilirsiniz.Tavşansuyu köyün den sonraki sülüklü göl yolu stabilize ve topraktır. Araçla maksimum 2. viteste gitmelisiniz.

 

 

Sülüklü göl'ün ayrıntılı yol tarifini ise şu şekilde yapabiliriz:

 

Sülüklü göl ulaşım için Ankara ve Bolu yönünden kolay bir noktadadır.Bu yönlerden gelenler için Bolu'dan 85 km batı istikametine doğru giderek; Abant gölü ve Taşkesti beldesinden geçerek yaklaşık 1 saatte varılabilmektedir. Yine İstanbul'dan gelmek isterseniz 200km ve 3 saat sürüyor. Otobandan Sakarya'nın Akyazı ilçesi sapağına oradan da 40 km sonra Tavşansuyu köyü üzerinden Sülüklügöl'e ulaşabilirsiniz. Eğer Sakarya'da otobandan çıkarsanız Sakarya'dan 50km doğu yönünde Akyazı, Kuzuluk kaplıcaları ve Dokurcun beldesinden geçerek yaklaşık 45 dakikada Tavşansuyu köyüne oradan da sülüklügöle varabilirsiniz. Yine Ankara'dan Beypazarı, Nallıhan ve Mudurnu üzerinden de sülüklü göl'e ulaşılabilmektedir.

 

Bütün yönlerden gelişte son durağınız Tavşansuyu köyü olacaktır.Tavşansuyu köyünün içinden Sülüklü göl kış ayında ulaşıma sık kapanır ancak yaz aylarında aracınızla 9 km lik toprak yoldan 30 dakikada varılabilmektedir. Kış aylarında yol şartlarını önceden öğrenmenizde fayada varDokurcun beldesine vardığınızda tabela karmaşasından dolayı yanlış yollara girme olasılığınız yüksek olduğundan yapmanız gereken tek şey Dokurcun merkeze geldiğinizde tabelalara aldırış etmeden asfalt yoldan hiç bir yöne sapmadan 3km ilerleyerek Tavşansuyu köy merkezindeki çeşmenin önünden sağa dönmek ve 9 km hiç sapmadan sondurağınız olan sülüklügöl'e varmak. Yol sizi direk Sülüklü göle çıkartacaktır çünkü Sülüklügöl'den sonra yol bitiyor.

 

Hazırlayan İlhan Bozkurt

İlk yayın tarihi: 25/11/2011

Copyright ©